Att få hjälp
Det var kanske väl mycket sist, så jag sticker emellan med ett lite "fluffigare" avsnitt, nämligen om hur man får hjälp med sina kommandon. Hjälp behöver man titt och tätt, också som gammal invan "terminalnörd". I alla fall behöver jag hjälp nästan dagligen. Tack och lov finns det flera bra källor att ösa ur.
Ubuntus inbyggda hjälp
Den inbygda hjälpen i Ubuntu: System -- Hjälp och support fokuserar mest på det grafiska, men där finns också en del att hämta för den som föredrar terminalen.
Dina problem är förmodligen inte unika. En sökning på Internet brukar ge utdelning, framför allt för oss som någorlunda lätt klarar att läsa text på engelska. Fläska gärna på med flera sökord: remove html tags linux var vad jag sökte på till mitt förra avsnitt av "Ta kommandot", och det gav utdelning.
Forumet
Forumet är naturligtvis också en bra källa att ösa ur. Framför allt tavlan Terminalforum under Verkstad. Förutom att ställa frågor och få svar kan du söka bland gamla trådar. Som sagt, ditt problem är kanske inte så unikt. Någon har kanske frågat om samma sak innan.
Kommandot man
Kommandot man är terminalens inbygda manual och den innehåller väldigt mycket. Jag ska inte säga att det man får ut där är jättelättläst och nybörjarvänligt, men kämpa på! Efter ett tag upptäcker du att den är en oerhört bra resurs.
Skriv till exempel...
urban@yoda:~/labbmapp$ man ls
...för att få fram manualen till kommandot ls. Då ser du genast att det finns fler alternativ än ls -l och ls -a. Bläddra nednedåtpil och uppåtpil och avsluta med q. Vi lär återkomma till man vad det lider. Manualsidorna finns också på nätet, bland annat här: http://www.it.hik.se/handledning/advanced/man/index.php.
Historia
Glöm för allt i världen inte bort att skalet kommer ihåg dina gamla kommandon. Ofta räcker det med att trycka några gånger på uppåtpil när du har fått hjärnsläpp. Det där smarta superkommandot du luskade ut förra veckan finns säkert kvar.