• Hem
  • Nerladdning
  • LoCo-forum
  • Support-forum
  • Dokumentation
  • Bloggar
  • Chatt
  • Sändlista

Meny

  • Om gemenskapen
  • Om Ubuntu
  • Fadderprogrammet
  • Terminalskolan
  • Nyheter
  • Länkar
  • Medlemskarta
  • Bloggar
  • Innehåll
  • Sök
  • Logga in

2007

Versioner detta år var 7.04 (Feisty Fawn) och 7.10 (Gutsy Gibbon).

Vid årsskiftet 06/07 var vi dallrande nära 2.000 medlemmar. Minns jag rätt, spräcktes 2.000 den 5:e jan..

Januari och februari blev ett par tunga månader för forumet och dess medlemmar. Orsaken till detta var de fortsatta och ökande stridigheterna inne på forumet. Medlemmar som ifrågasatte modereringar och beslut tagna av forumledningen blev utsparkade, bannade och situationen gick över styr.

Ett tillfälligt, alternativt forum startas.

Den tredje januari aviserade Martin O på Ozamosis bloggsida (länk finns angiven i andra stycket under år 2004) att han hade startat ett alternativt forum. Med namnet Fria-ubuntu-se. http://friaubuntuse.proboards98.com/index.cgi

Det kom att bli en fristad för alla dem som antingen redan avstängts från ubuntus gamla forum, eller tröttnat på allt det tråkiga som ständigt avhandlades där. Den som vill fördjupa sig lite i hur det kunde vara dessa dagar, kan surfa runt lite på det forumet och ta del. Forumet finns kvar, även om det vilar.

Fria Ubuntus alternativa forum blev kortvarigt. Ett par, tre månader. När det ursprungliga forumet började att fungera normalt igen och medlemmar kunde återvända, hamnade det i skymundan.

Samtidigt, under hela denna turbulenta tid, pågick en fortsatt god support för alla tillkomna som sökte hjälp och råd inne på supportdelarna. Bra jobbat av Petri0 och hans moderatorer. Många gjorde ett gott och bra arbete för Ubuntu även under denna svåra tid.

Vägs ände på problemen nåddes under februari. Ubuntu.com fick gå in och avgöra den låsta konflikten. Jono Bacon, Ubuntu.coms ansvarige för samtliga Locos runt om i världen, trädde in i februari och klargjorde att rådande arbetssätt hos forumledningen hade varit felaktigt. Det följde inte den policy som skall känneteckna arbetssättet inom Ubuntu.

Framförallt detta, att man inte får banna, utestänga, medlemmar bara för att man har olika åsikter eller synsätt. Resultatet blev att både kontaktpersonen och forumansvarige avgick.

Petri0 hade redan slutat och ersatts av Rancor, som nu blev forumadmin.

Mars blev därefter en stilla, återhämtningens, månad.

Under våren valde medlemmarna på forumet två nya kontaktpersoner, Urban Anjar och Bossieman. Urban kom från Linuxportalen.se och hade gått in för att försöka hjälpa till med försoning i samband med forumets problem.

http://ubuntu-se.org/forum2/viewtopic.php?id=4447

 

Denna länk fungerar inte efter bytet av programvara för forumet. Kan kanske bli ändrat, men för tillfället går det inte att få upp länksidan. Den som är intresserad kan säkerligen använda forumets sökfunktion och den vägen nå sidan. (Broder Tuck).

Även ett s.k. Förtroenderåd /LoCo-råd/ har valts därefter. Rådets uppdrag är att försöka följa utvecklingen på forumet och om svårigheter/konflikter uppstår, försöka stävja dessa i tid, så att forumet skall undgå att hamna i interna konflikter så som den vi hade kring årsskiftet 2006/2007.

Under våren gick tillverkaren Dell ut med att de skulle erbjuda Linux på vissa av sina datorer. Ubuntu blev utsett till förinstallerat Linux-operativ. Jubel i forumbusken! ! !

Dell fick några andra datortillverkare till att också ta med Linux-operativ i sin produktion. Blir det inte Ubuntu må man få ha lite hängläpp en kort stund. Men det faktum att det rört på sig med Linux är nog kanske det mest väsentliga. Därefter kan FRIA marknadskrafter råda och bäste spelare må vinna. En stor skillnad mot tidigare situation, med monopol, låsta system och ofria kunder som tvingas till anpassning och att helt enkelt följa med och "gilla läget"

I april släpptes 7.04 (Feisty Fawn).

Det var nytt, det var fräscht, det väckte uppmärksamhet även utanför Ubuntu-vänners krets. I takt med goda skriverier om Ubuntu och kanske lite tveksamma skriverier samtidigt om MS Vista, växte medlemstillströmningen högst påtagligt. Med Feisty dubblerades medlemsantalet från årsskiftet. Vi var nu c:a 4.000 registrerade medlemmar.

Feisty hade en del konstiga egenheter för somliga. Lite buggigt här och var, kanske man kan säga. Det är min personliga uppfattning. Sannolikt ville Ubuntu.com väldigt mycket med denna version. Det blev förmodligen lite ont om tid, samtidigt som man inte ville senarelägga släppandet. Mycket av det första blev sedan åtgärdat under hand.

Under senvåren lämnade Rancor över stafettpinnen som forumadmin till Little John.

Little John och plun engagerade sig samtidigt under försommaren i den forumportal du just nu är inne och läser på. De båda har gjort ett utomordentligt och omfattande arbete med att samla dokument om Ubuntu på ett och samma ställe. Naturligtvis har de fått hjälp av andra medlemmar, men de två höll i det övergripande arbetet och såg till att få skutan flytfärdig. Plun lämnade forumgemenskapen under hösten.

Little John avsade sig forumansvaret på sensommaren och lämnade över till Vulfgar.

Little John valde att samla sina krafter på att starta upp den av oss så efterlängtade juridiska föreningen som förhoppningsvis skall få lite starkare ekonomiska muskler än vad ett helt kostnads- och intäktsfritt forum kan ge oss. Barre, Louie och Broder Tuck var med och Little John, Barre och BT bildade den första styrelsen. Föreningen startade sin formella verksamhet under september 2007.

Föreningens syfte är att ekonomiskt stötta forummedlemmar som vill göra "lite mer" för spridandet av Ubuntu och fri mjukvara. Hjälpens omfattning blir självfallet avhängig om föreningen lyckas locka ett tillräckligt stort antal betalande föreningsmedlemmar och även lyckas intressera annonsörer och sponsorer för Ubuntu och föreningen. Vid utgången av 2007 låg medlemsantalet i föreningen på strax runt 100 medlemmar.

Med oktobers släpp av 7.10 (Gutsy Gibbon) kom en rejäl tillströmning av nya forummedlemmar. Denna gång skrev fackpressen än fler och än mer positiva artiklar om Ubuntu. Även personer utanför Ubuntu började intressera sig för den snabbt växande Linuxdistributionen Ubuntu. Härligt!

‹ 2006 upp 2008 ›